Autorka: MVDr. Oksana Ivanišinová
Slovensko patrí medzi krajiny, kde majú radi psov, nedá sa to nevšimnúť. Mnohí z nás majú doma psa - veľkého či malého, jedného alebo dokonca aj viacerých. Len čo vyjdeme z domu, vidíme majiteľov prechádzať sa so svojimi miláčikmi na sídlisku, v parku, v meste, cestujú s nimi v aute a vo vlaku a niektorí dokonca aj v lietadle. Psy chodia so svojimi pánmi športovať, na výlety a dovolenky a niektoré aj do práce, skrátka častokrát ich sprevádzajú všade.
Pes je náš verný spoločník a člen rodiny, ktorý prináša radosť, stráži majetok a niekedy mu zveríme aj deti. Žiaľ aj on je niekedy chorý a podobne ako ľudia trpia chronickými ochoreniami, majú ich aj psy. Ich počet sa neustále zväčšuje s používaním chemicky spracovaných surovín na výrobu krmív pre psov, pesticídov a ťažkých kovov v životnom prostredí, vakcináciami a používaním konvenčných liekov. Narastá počet prípadov rakoviny, autoimunitných a hormonálnych ochorení, alergií. Návštevy veterinára sú niekedy finančne náročné kvôli cene liekov a dĺžke liečby. Chemické lieky liečia ale zároveň zaťažujú orgány zvieraťa, čo môže spôsobiť ďalšie zdravotné ťažkosti.
U hospodárskych zvierat existuje ďalší problém - ochranná lehota kvôli ktorej mäso a produkty živočíšneho pôvodu nemôžu byť použité na ľudský konzum a tak nastavajú finančné straty pre chovateľov v podobe nákladov na krmivo, ustajnenie a bitúnok, niekedy aj likvidáciu produktov. Dnes však rastie aj počet veterinárnych lekárov, ktorí v svojej praxi začínajú používať homeopatiu. Tie väčšinou slúžia ako doplnková liečba ku konvenčným liekom, avšak sú aj veterinári, ktorí homeopatiu používajú ako prvú voľbu. Takáto liečba je výrazne lacnejšia kvôli nízkej cene homeopatík, je jemná a často aj kratšia. Zvieratá ju dobre znášajú, pretože homeopatiká nemajú vedľajšie účinky a nezaťažujú organizmus.
Homeopatiou sa dá účinne pomáhať pri rôznych úrazoch a zraneniach, kožných a tráviacich problémoch, infekčné a parazitárne infekcie. Jej široké využitie pokrýva bežné problémy, s ktorými sa u zvierat stretávame ale aj chronické ochorenia a častokrát pri autoimunitných ochoreniach, alebo diabete umožňuje výrazne znížiť udržiavaciu dávku konvenčných liekov. Vo farmových chovoch použitie homeopatie umožňuje zníženie nákladov na produkciu tým, že klesá množstvo použitých antibiotík a iných liečiv a homeopaticky liečené zvieratá a produkty živočíšneho pôvodu môžu ísť na predaj bez ochrannej lehoty. Niektorí farmári rutinne používajú homeopatiu pri liečbe mastitíd u dojníc, čím tiež zvyšujú produkciu mlieka a znižujú náklady na liečbu. Použitie homeopatie v chovoch hydiny zvyšuje prírastky hmotnosti, znižuje mortalitu a znižuje konverziu krmiva. Dokonca umožňuje produkciu organického hydinového mäsa a vajec bez chemických reziduí.
Do popredia stále viac vystupuje trend produkcie a konzumácie bio a organických potravín, čím chránime svoje zdravie a alternatívna liečba akou je homeopatia je vhodná pre dosiahnutie tohto cieľa. V niektorých Európskych krajinách majitelia spoločenských zvierat stále častejšie volia veterinárnu homeopatiu a myslím si, že aj na Slovensku je veľký priestor pre jej zavedenie do veterinárnej praxe. Tiež si myslím, že veľkým prínosom by bolo robiť osvetu pre majiteľov spoločenských zvierat s cieľom poskytnutia informácií o najčastejšie používaných homeopatík, aby vedeli sami riešiť bežné zdravotné ťažkosti svojich domácich miláčikov v pohodlí domova a bez nutnosti návštevy veterinárneho lekára (dúfam, že v tomto bode ma kolegovia veterinári neukameňujú). Na záver ako príklad uvádzam niekoľko prípadov zo svojej praxe.
Prípad suky so separačnou anxietou
Doma máme krásnu fenku cane corso striebornej farby. Je milá k ľuďom a iným psom, má rada deti a všetky možné zvieratá. Od malička bola prítulná a veľmi rada sa maznala, dokonca spala s nami na gauči v objatí a milovala každý dotyk a pohladkanie. Učila sa vždy ochotne, ale veľakrát urobila aj po svojom, hoci vedela, že ma poslúchnuť. Taký ušľachtilý ako jej povaha, je aj jej výzor - graciózne pohyby, chôdza, dokonca keď si ľahla, dala si hlavu a jednu labu tak, že pôsobila ako žena zo starožitných obrazov.
Raz za čas som potrebovala odísť z domu na niekoľko dní kvôli štúdiu a keď som vytiahla zo skrine kufor, videla som ten smutný pohľad. Nasledujúci deň mi volal manžel s tým, že naša fena má hnačku. Bola vodnatá a profúzna a náš domáci miláčik bol smutný a chcel od manžela pohladkanie a objatie.
Na základe citlivej povahy a súhrnu emočných a fyzických prejavov bol podaný konštitučné homeoatikum (Ignatia). Homeopatikum zastavilo hnačku a výrazne zlepšilo fene náladu, už nebola smutná a dokázala sa hrať a tešiť sa napriek mojej neprítomnosti. Toto homeopatikum sme naďalej preventívne podávali vždy pred mojim odchodom a ťažkosti nenastavali.
Prípad šteňaťa so separačnou anxietou
Jedná sa o fenku z predošlého prípadu. V šteňacom veku zvykla ostávať sama doma na krátky čas kým sme boli na nákup alebo vystriedali sa s manželom zo školy alebo zamestnania. Raz začalo obdobie, kedy sme po návrate domov nachádzali rozhryzené topánky. Najprv len kúsok z jednej topánky, potom polovica papuče, až niekoľko zničených párov obuvi. Boli dni, kedy stačilo odísť na 10 minút a niečo bolo roztrhané. Vtedy sme si povedali, že už to nie je len "šteňací zlozvyk" ale ide o poruchu správania, ktorú musíme riešiť, pretože nešlo len o ekonomické škody spôsobené zničenými topánkami, ale aj o emocionálne utrpenie a frustráciu nášho psa.
Bolo to veľmi prítulné a maznavé a tak bol podaný zodpovedajúci obrazu homeopatiku (Ignatia). Prekvapil nás jeho rýchly a hlboký účinok. Odvtedy po našom návrate domov topánky vždy ostali nedotknuté.
Prípad psa so zvracaním a hnačkou
Majitelia mladého stafordširského teriéra prišli s tým, že začal zvracať a hnačkovať odkedy na prechádzke niečo zjedol. To čo našiel zrejme bolo skazené a onedlho nastúpila nevoľnosť a zvrácanie, potom aj hnačka s hlienom a kvapkami čerstvej krvi. Pes chodieval piť vodu a stále všade nasledoval majiteľov a uzkostlivo kňúčal.
Do vody podané homeopatikum (Arsenicum album) zastavil zvracanie a hnačku, pes začal dokonca piť viac vody s rozpusteným homeopatikom. Na druhý deň mal normálnu stolicu.
Prípad psa s dermatitídou
Zavolali ma ku labradorskému retrieverovi, ktorý už vyše roka má na prednej nohe obšírnu léziu, ktorá sa časom zväčšila na polovicu predlaktia. Vyšetrením zisťujem, že srsť je vypadaná a odhalená koža je červená a opuchnutá, zhrubnutá, mokvá a tvoria sa na nej drobné prasklinky. Na rozhraní zdravej kože a lézie sú sivé chrasty zasahujúce až pod srsť. Majitelia udávajú, že pes si to miesto opakovane vylizuje a nedovolí si chytiť nohu, stále utečie. Nevedeli však uviesť faktory, ktoré ovplyvňujú zlepšenie alebo zhoršenie stavu psa. Tento labrador má pre svoje plemeno klasickú povahu, je veselý a hravý, teší sa a je schopný vyskočiť mi na plecia aj napriek svojmu veku.
Typická kožná lézia s prasklinami, zhrubnutím a exsudátom a povaha psa ma priviedla k homeopatiku (Graphites). O necelý týždeň mi majiteľka volala, že lézia odpuchla a už nemokvá, dokonca začína na nej rasť srsť. Pri kontrole o mesiac zisťujem, že lézia je na dve tretiny zahojená a o ďalšie dva týždne bola úplne zahojená a zarastená srsťou.
Prípad šteňaťa s dyspláziou lakťových kĺbov
Štvormesačné šteňa rhodezského ridgebacka prišlo na vyšetrenie s tým, že zvláštne chodí. Na prvý pohľad predné nohy vyzerajli krátšie ako by mali byť u zdravého šteňaťa tohto plemena. Pri bližšom vyšetrení zisťujem opuch a deformáciu zapästných kĺbov. Dolný koniec os radius je prerastený cez hlavicu lakťovej kosti tak, že celá dolná časť predlaktia je deformovaná, na jej prednej časti vyčnievá prerastená os radius a šteňa stojí a chodí po špičkách.
Podľa všetkých príznakov išlo o inkongruitu lakťového kĺbu, jednu z foriem dysplázie lakťových kĺbov, ktorá sa vyskytuje hlavne u šteniat veľkých a rýchlorastúcich plemien, ako je napríklad rhodezský ridgeback. Jedným z faktorov je neadekvátny prísun živín, a to hlavne energie, vápnika a fosforu. Liečbu pri tejto patológii je najlepšie začať ihneď, aby sa rastúce kosti počas rastu celého tela narovnali. Zvolené homeopatikum (Calcarea phosphorica) zharmonizoval vstrebávanie a využitie živín v tele, dôležitých pre rast a vývoj skeletu a tak umožnil správnemu rastu kostí. Na prvej kontrole o mesiac boli nohy šteňaťa podstatne rovnejšie, postavenie končatín a chôdza sa zlepšili, postupne behom niekoľkých mesiacov sa nohy a postoj vyrovnali celkom. Zo šteňaťa vyrástla krásna fenka bez akýchkoľvek pohybových ťažkostí.
Použitá literatúra:
Kent, J.T. Lectures on homoeopatic materia medica. Chicago, 1911.
Morrison, M.D. Klíčové a povtrzující symptomy. Alternativa, 1993.
Hunter, F. Everyday homeopathy for animals. Beaconsfield Publishers, 2004.
M.M. Hadipour, G.H. Habibi, A. Ghorashinejad, A. Olyaie and M. Torki. Evaluation of the Homeopathic Remedies Medication on Commercial Broiler Chickens Performance. In Journal of Animal and Veterinary Advances, vol. 10 (2011), p.2102-2105.
Varshney, J.P., Naresh, R. Comparative efficacy of homeopathic and allopathic systems of medicine in the management of clinical mastitis of Indian dairy cows. In Homeopathy, vol. 94 (2005), p. 81-85.