V čase po narodení šteniatok je zvýšená potreba starostlivosti nielen o šteniatka a ich zdravý vývoj, ale aj o ich matku. V tomto článku vám predstavíme niekoľko homeopatík na posilnenie oslabeného organizmu vašej fenky po pôrode.
Gravidita i samotný pôrod sú výraznou záťažou na organizmus, preto sučke musíme okrem pokoja zabezpečiť aj kvalitné kŕmenie a odsledovať akékoľvek zmeny v správaní, ale aj celkový zdravotný stav. Niekoľko dní po pôrode merajte a kontrolujte fenke teplotu. Teplota nad 39 stupňov môže znamenať zápal. V takomto prípade je potrebné navštíviť veterinára, aby zistil, či vo fenke nezostala placenta alebo nejaké zabudnuté šteniatko.
Po pôrode je fenka veľmi oslabená a potrebuje pokoj a oddych. Podráždená maternica sa môže pomerne rýchlo zapáliť. Aby sme tomu zabránili, podávame fenke homeopatiká, ktoré nielen predchádzajú zápalu, ale aj posilňujú oslabenú fenu.
Homeopatiká po pôrode
Výber správneho homeopatika často závisí aj od samotného pôrodu - traumatický pôrod, nepostupujúci pôrod, a pod.
Nedostatok mlieka
Šteňatá sú na materskom mlieku úplne závislé počas približne troch týždňov. Zdravé šteňa začne veľmi skoro po pôrode sať od feny materské mlieko, ktoré obsahuje protilátky, ktoré ho chránia do veku šiestich až desiatich týždňov.Nedostatok tvorby mlieka môžeme u fenky aktivovať podávaním homeopatík.
Zápal prsníkovej žľazy- mastitída
Mastitída u psov môže vzniknúť z niekoľkých dôvodov. Prvou spoločnou príčinou je trauma. Napríklad, ak šteniatka zrania mliečnu žľazu počas sania, baktérie sa dostanú do rany a to vedie k zápalu.
Druhým dôvodom je stagnácia mlieka (spôsobuje takzvanú stagnujúcu mastitídu). V prsníkoch feny sa hromadí mlieko. Táto situácia môže nastať pri predčasnom odstavení šteniat od matky alebo pri narodení mŕtvych šteniatok.
Príznaky mastitídy u psov
Homeopatiká pri mastitíde
Výber správneho homeopatika často závisí aj od samotného pôrodu - traumatický pôrod, nepostupujúci pôrod, a pod.