Homeopatická pomoc sučkam po pôrode a pri problémoch s dojčením

Homeopatická pomoc sučkam po pôrode a pri problémoch s dojčením

V čase po narodení šteniatok je zvýšená potreba starostlivosti nielen o šteniatka a ich zdravý vývoj, ale aj o ich matku. V tomto článku vám predstavíme niekoľko homeopatík na posilnenie oslabeného organizmu vašej fenky po pôrode.


Gravidita i samotný pôrod sú výraznou záťažou na organizmus, preto sučke musíme okrem pokoja zabezpečiť aj kvalitné kŕmenie a odsledovať akékoľvek zmeny v správaní, ale aj celkový zdravotný stav. Niekoľko dní po pôrode merajte a kontrolujte fenke teplotu. Teplota nad 39 stupňov​ môže znamenať zápal. V takomto prípade je potrebné navštíviť veterinára, aby zistil, či vo fenke nezostala placenta alebo nejaké zabudnuté šteniatko.

Po pôrode je fenka veľmi oslabená a potrebuje pokoj a oddych. Podráždená maternica sa môže pomerne rýchlo zapáliť. Aby sme tomu zabránili, podávame fenke homeopatiká, ktoré nielen predchádzajú zápalu, ale aj posilňujú oslabenú fenu.

Homeopatiká po pôrode

Výber správneho homeopatika často závisí aj od samotného pôrodu - traumatický pôrod, nepostupujúci pôrod, a pod.

  • ARNICA- po dlhých pôrodoch, kde došlo k poškodeniu pôrodných ciest a k veľkému vysileniu fenky. Pôrodné cesty sa rýchlejšie vracajú do pôvodného stavu a urýchľujú hojenie. Dávkovanie: 2x denne jednu globulku. Podávame tri dni.
  • CHINA- ak fenka pri pôrode stratila príliš veľa tekutín, má silné tmavé krvácanie, ktoré sa nezráža. Prítomná veľká slabosť a vyčerpanosť. Zlepšenie: teplom. Dávkovanie: 1x denne globulku v potencii C30. Podávať okolo jedného týždňa.
  • LACHESIS- pri tmavom, zapáchajúcom výtoku a horúčke nad 39,5 stupňa. Fenka má nechuť do jedla a je malátna. Lachesis je homeopatickým antibiotikom pri infekciách. Dávkovanie: 2x denne globulku v nízkej potencii, dokiaľ sa stav nezlepší.
  • PULSATILLA- podávame preventívne, aby sme zabránili zápalu maternice. Stimuluje prekrvenie maternice. Fena je prítulná a láskavá. Dávkovanie: 3x denne globulku v nízkej potencii. Podávať 2 týždne.
  • SECALE CORNUTUM- pri zadržaní lôžka, čierne riedke krvácanie s krvnými zrazeninami. Môže byť prítomná aj horúčka. Dávkovanie: 3x denne globulku v nízkej potencii. Podávame týždeň.
  • SEPIA- napína svaly ochabnutej maternice predovšetkým u starších feniek. Zabraňuje zápalom. Dávkovanie: 1 globulka po pôrode v potencii C30.
  • SABINA- pri silnom neprestávajúcom popôrodnom krvácaní. Ak má fenka veľmi silné popôrodné bolesti, výtok je nepríjemne zapáchajúci. Napomáha vylúčeniu placenty a návratu maternice do pôvodného stavu. Dávkovanie: 3x denne globulku v nízkej potencii. Podávame 3-6 dní.

Nedostatok mlieka

Šteňatá sú na materskom mlieku úplne závislé počas približne troch týždňov. Zdravé šteňa začne veľmi skoro po pôrode sať od feny materské mlieko, ktoré obsahuje protilátky, ktoré ho chránia do veku šiestich až desiatich týždňov.Nedostatok tvorby mlieka môžeme u fenky aktivovať podávaním homeopatík.


  • check
    Pulsatilla- vyvoláva a podporuje tvorbu mlieka. Reguluje celkový hormonálny systém. Podávame fenkám, ktoré sú prítulné. Podávame v nízkych potenciách 3x denne, do vymiznutia príznakov.
  • check
    Urtica urens- na stimuláciu produkcie mlieka. Podávame v čo najnižšej potencii a len jednu dávku. Podávanie Urtici vo vyšších potenciách zastavuje tvorbu mlieka.​

Zápal prsníkovej žľazy- mastitída

Mastitída u psov môže vzniknúť z niekoľkých dôvodov. Prvou spoločnou príčinou je trauma. Napríklad, ak šteniatka zrania mliečnu žľazu počas sania, baktérie sa dostanú do rany a to vedie k zápalu.

Druhým dôvodom je stagnácia mlieka   (spôsobuje takzvanú stagnujúcu mastitídu). V prsníkoch feny sa hromadí mlieko. Táto situácia môže nastať pri predčasnom odstavení šteniat od matky alebo pri narodení mŕtvych šteniatok.

Príznaky mastitídy u psov

  • znížená alebo chýbajúca chuť do jedla
  • zvýšená telesná teplota
  • celková pomalosť a letargia u feny
  • zväčšené a začervenané prsné žľazy, ktoré sú na dotyk bolestivé
  • pri stlačení bradavky vychádza vodnaté mlieko s prísadou zeleno-hnedých alebo šedo- bielych vločiek alebo krv

Homeopatiká pri mastitíde

Výber správneho homeopatika často závisí aj od samotného pôrodu - traumatický pôrod, nepostupujúci pôrod, a pod.

  • ACONITUM-náhly zápal s vysokou teplotou. Fenka je nepokojná a náladová, môže byť prítomné aj dychčanie a veľký smäd. Čiastočný opuch prsných žliaz so začervenaním a bolesťou.
  • BRYONIA- akútny zápal, prsné žľazy sú začervenané, horúce, opuchnuté alebo zatvrdnuté a veľmi bolestivé. Zhoršenie: pohybom
  • BELLADONNA- náhly nástup symptómov. Začervenanie, opuch, zväčšenie prsnej bradavky. Fenka nechce, aby sa jej dotýkali. Vodnaté mlieko s prímesou vločiek. Bolesť sa zhoršuje pohybom a vibráciami. K zlepšeniu príznakov dochádza teplom a tlakom na opuchnuté bradavky.
  • APIS- výrazný opuch na hrudi. Koža je ružová, lesklá a sklovitá, tkanivo je naplnené tekutinou. Fenka je veľmi unavená a ospalá. Nemá smäd a uprednostňuje chladný čerstvý vzduch alebo ležanie na chladnom mieste, ktoré jej bolesť zmierňuje.
  • PHYTOLACCA- má veľkú afinitu k mliečny žľazám. Mliečne žľazy sú horúce, bolestivé, zatvrdnuté, opuchnuté. Sú ťažké a veľmi citlivé na dotyk a tlak. Bolesti vyžarujú do celého tela. Výtok z bradaviek je vodnatý alebo hustý, hnisavý. Fenka môže mať aj napuchnuté lymfatické uzliny a je veľmi slabá a unavená. Zlepšenie: pokoj, teplo, ležanie.
  • ASA FOETIDA- žľazy sú veľmi citlivé na dotyk, môže byť prítomný aj opuch. Zapáchajúci výtok z bradaviek, zadržiavanie mlieka.
  • MERCURIUS SOLUBILIS- opuchnuté, zatvrdnuté bradavky s hrčkami so sklonom k hnisaniu. ´Výtok je zo začiatku pálčivý, neskôr hlienovitý alebo hnisavý. Príznaky sa zhoršujú v noci.

V prípade, ak sa príznaky nezhodujú ani s jednými z uvedených, treba hľadať presnejšie/iné homeopatikum. Tieto informácie sú informatívneho charakteru a nenahrádzajú návštevu u veterinára. Pri pretrvávajúcich problémoch je nutné navštíviť veterinára alebo sa poradiť so skúseným homeopatom.