Autorka: Mgr. Janette Bakajsová
Hemoroidy - chúlostivý problém
Hemoroidy predstavujú chúlostivý problém pre viac ako polovicu populácie. Podľa štatistík postihne toto ochorenie až 75% ľudí nad 25 rokov. Hemoroidmi nazývame žily v konečníku a tvoria prirodzenú súčasť ľudského tela. Slúžia ako pružný, vodotesný uzáver a majú dôležitú funkciu pri udržaní a vyprázdňovaní obsahu čriev. Problém nastáva, ak sa zväčšia, zapália a dôjde k vytvoreniu krvnej zrazeniny. Pri nadmernom tlaku sa môžu vytvárať aj uzly (obdoba kŕčových žíl).
Prvé príznaky neberte nikdy na ľahkú váhu
Na začiatku môžete zbadať krvavé škvrnky na toaletnom papieri, pociťovať svrbenie alebo pálenie v oblasti konečníka.
Rizikové faktory
Dva druhy hemoroidov
Rozlišujeme dva druhy hemoroidov. Vnútorné hemoroidy vznikajú pri vstupe do análneho kanálu a v prvých štádiách zväčša nespôsobujú bolestivosť. Objavujú sa počas tehotenstva a po pôrode, pri nadmernej námahe počas vyprázdňovania a u ľudí, ktorí dvíhajú ťažké bremená alebo trpia chronickým kašľom. Vonkajšie hemoroidy vyzerajú ako modrasté uzly pod kožou. Vznikajú okolo análneho otvoru a sú bolestivejšou formou hemoroidov.
Ako si pomôcť
V počiatočných fázach si môžete pomôcť úpravou stravy – zvýšiť pitný režim a doplniť jedálniček o potraviny bohaté na vlákninu a o ľanový olej. K vhodným opatreniam patrí aj pravidelný pohyb a obmedzenie dlhého vysedávania na záchode. Homeopatia má pri liečbe hemoroidov tiež svoje nezastupiteľné miesto.
Najdôležitejšie homeopatiká, ktorými si v akútnom stave jemne a jednoducho pomôžete
Hemoroidy a psychosomatika
Fyzický blok pozostávajúci z hemoroidov a problém s vyprázdňovaním je v podstate len odrazom mentálneho stavu človeka. Na psychickej úrovni súvisia hemoroidy s nespracovanou minulosťou. Ide o myšlienkový postoj človeka, ktorý sa ťažko zbavuje starého a nepotrebného v jeho živote. Preto aj vyprázdňovanie prebieha ťažko a bolestivo. Môže pociťovať hnev, strach a pocit viny za minulé udalosti. Je to ako bremeno potlačených emócií, ktoré ho zvnútra tlačí, ale má strach zbaviť sa ho a pustiť. Kladie na seba prílišné nároky a vytvára tlaky na hmotnej úrovni.
Opakovaný problém s hemoroidmi si vyžaduje konzultáciu s lekárom alebo s klasickým homeopatom. Homeopatická liečba nenahrádza lekársku starostlivosť, ale ju dopĺňa. Cieľom homeopatickej liečby nie je len úľava od bolestivých príznakov, ale aj pochopenie daného problému a jeho následné spracovanie, čím sa predíde ďalšiemu rozvoju ochorenia. Výsledkom je zdravý a spokojný človek bez bolesti a strachu z vyprázdňovania a zbavovania sa nepotrebného.
Mgr. Janette Bakajsová