
Akútne zápalové ochorenie hltana - faryngitída - je ochorenie veľmi časté v detskom období, no hlavne tam, kde je väčší kolektív ako je napríklad škôlka.
Faringitída môže byť bakteriálneho (napríklad streptoková infekcia) alebo vírusového pôvodu. Medzi niektoré príznaky patria: ťažkosti pri prehĺtaní, sucho v hrdle, pocit škriabania v hrdle, bolesť hltana spôsobená zápalom a opuchom hltana, v časti krku, ktorý spája ústnu dutinu a pažerák. Farynigitídu môže doprevádzať vysoká horúčka, častý suchý kašeľ, červené hrdlo a červené opuchnuté mandle.
Keďže faryngitída, či už bakteriálna alebo vírusová, je veľmi nákazlivé ochorenie je nutné dôsledne dodržiavanie základných hygienických návykov.
HOMEOPATIA A FARINGITÍDA
Ak sa žiadne z uvedených homeopatík nezhoduje s problémami ktoré máte, obráťte sa na kvalifikovaného homeopata, ktorý vám pomôže pri výbere správneho homeopatika. Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri chorobách a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.
Prípad –zápal hltana u škôlkára
Nedeľné popoludnie začalo u trojročného chlapčeka so zvýšenou teplotou. Chlapček bol bez nálady a napriek tomu, že mal len zvýšenú teplotu, pôsobil veľmi vyčerpane.
Na druhý deň ráno sa teplota zvýšila, chlapček mal už teplotu 38,4 °C celý deň aj celú noc. Navyše mal červenú tvár, suchý kašeľ, nepotil sa a mal suchú pokožku. Napriek teplote, ktorá bola medzi 38,4 až 39 °C bol chlapček veselý a hravý, avšak odmietal jesť a len pil. Podľa týchto príznakov som mamine doporučila homeopatikum Belladonna. Takýto stav u chlapčeka pretrvával až do stredy, avšak v stredu sa už zmenila aj nálada chlapčeka, bol veľmi dobrý a napriek teplote spolupracoval s maminou - dával si obklady na ručičky a nožičky. Bol veľmi mierny a poddajný. Keď a sa ho mamina opýtala, či ho niečo bolí, chlapček ukázal na hrdielko a povedal „ani tuto ma nič nebolí“. Deti veľmi často popierajú skutočný stav.
Matke som odporučila zmeniť homopeopatikum na Siliceu vo vode s častým podávaním. Po homeopatiku teplota do dvoch hodín klesla na 37,9 °C neskôr asi do 3,5 hodín sa ešte raz zvýšila na 39,8 °C a odvtedy už len klesala.
Horúčka je veľmi užitočná, lebo znamená, že imunitný systém dieťaťa robí svoju prácu tým, že bojuje s infekciou. Pri každej horúčke je dôležitá dostatočná hydratácia dieťaťa.
Na štvrtý deň keď mal chlapček už len zvýšenú teplotu 37,1°C mama išla k pediatričke na konzultáciu. Dovtedy chlapčekovi dopriala kľud, aby sa zbytočne nevystavoval ďalším vírusom, ktoré sú v čakárniach u pediatrov.
Detská lekárka vzala moč a urobila vyšetrenie CRP. Výsledky boli v norme potvrdzovali vírusovú infekciu. Pani doktorka skonštatovala, že ide o faryngitídu.
Vo štvrtok ešte pokračovali so Silceou vo vode. V piatok už bol chlapček bez teploty a vrátila sa mu chuť jesť a v pondelok nastúpil do škôlky ku kamarátom.
Mama nechala teplotu, aby za tie 4 dni urobila svoju prácu a len sa ju snažila držať pod kontrolou do 39°C tým, že mu dávala občas obklady na zápästie a nohy, keď bola teplota nad 38,5°C. Chlapček okrem vysokej teploty nemal žiadne iné potiaže, ktoré by bol silnou indikáciou na okamžitú návštevu lekára.