Pulsatilla pratens

pulsatilla pratensis

Jedno z častých homeopatík hlavne u malých detí a žien. Typická je veľká citlivosť, plachosť a premenlivé nálady. Používa sa pri nachladnutiach, nádche, zápaloch očí, menštruačných problémoch a iných, v prípade, ak sa prejavy ochorenia zhodujú s charakteristikami tohto homeopatika. V tomto článku sa dozviete pre aký typ ľudí je Pulsatilla vhodná.

Pulsatilla známa ako poniklec patrí do čeľade Ranunculaceae. Názov je odvodený z latinského slova „pulsare“, čo znamená zazvoniť, a to kvôli tvaru kvetu, ktorý sa podobá na zvonček. Tento nenápadný, modrofialový kvet rastie na teplých krovinatých a trávnatých skalnatých stráňach.Považuje sa za posla a symbol jari. Nadzemná časť rastliny obsahuje jedovatú účinnú látku proanemonín. Vonkajší účinok tejto látky pôsobí silne dráždivo, spôsobuje zápal na pokožke. Jej vnútorné požitie pôsobí utlmujúco na nervový centrálny systém. Vyvoláva zvracanie a hnačky. V ľudovom liečiteľstve sa využíva na vonkajšie liečenie ekzému a reumatizmu.

Pulsatilla v homeopatii

Ľudia, ktorí potrebujú homeopatikum Pulsatilla sú zvyčajne veľmi emotívni a ich nálady sú premenlivé. Pokiaľ sa cítia milovaní, sú mierni a ochotní, no len čo je tento pocit ohrozený, stávajú sa náladovými a podráždenými. Jednou z veľkých charakteristík Pulsatilly je plač. Plač je jej najčastejšou odpoveďou na citovú bolesť, ktorá sa dá ľahko zmierniť útechou a láskou. Najlabilnejšia je pred menštruáciou, kedy sa cíti prehliadaná. Prvá menštruácia u dievčat prichádza neskoro, v 15.- 16. roku života a je nepravidelná, bolestivá a krátka. Jej krehkú emocionálnu rovnováhu môžu rozbúriť aj menopauzálne a popôrodné hormonálne zmeny. Ľahko sa červená a aj z nepatrnej príčiny sa cíti v rozpakoch.

Deti Pulsatilla majú veľkú potrebu pozornosti a visia na matke, od ktorej žiadajú neustály fyzický kontakt. Majú veľkú potrebu lásky a uistenia. Sú zraniteľné voči ostatným deťom a bývajú nimi ľahko ovplyvniteľné. Časté sú u nich strachy zo psov, výšok, uzavretých priestorov a tmy.

Pulsatilla má charakteristický výzor. Vlasy sú zvyčajne plavé alebo svetlohnedé, oči modré alebo zelené. Tvár býva okrúhla a pleť bledá. Postava je zvyčajne plná, so zaoblenými bokmi a dobre vyvinutými prsiami.

Na fyzickej úrovni sú charakteristické sťahovavé a premenlivé bolesti, zlepšené studenými obkladmi. Ich ťažkosti sa zhoršujú slnkom, teplou miestnosťou, tehotenstvom, v menopauze, pred alebo v priebehu menštruácie. Túžia po čerstvom vzduchu, zmrzline, šľahačke, studených jedlách a masle, ale neznášajú ťažké, mastné jedlá, ktoré nie sú schopní stráviť a dlho im ležia v žalúdku. Výraznou charakteristikou je aj absencia smädu a pocit sucha v ústach.

Najčastejšie indikácie

  • Bolesti hlavy- extrémne menlivý charakter bolesti. Pocit veľkej plnosti v hlave, pulzujúca bolesť. Môže sa objaviť zvracanie. Zhoršenie: slnkom, v zadýchanej alebo teplej miestnosti, mastným jedlom, na konci menštruačného krvácania. Bolesť hlavy zlepšuje pomalá chôdza na čerstvom vzduchu, studené obklady a tlak.
  • Horúčky-so symptómami, ktoré sa neustále menia. Horúčka s horúčavou jednej časti a chladom druhej, v noci profúzne potenie. Bolesť hlavy, slzenie očí, rozšírené žily a pálenie rúk počas horúčky, neustále hľadá studené miesto. Pocit chladu, ale averzia k teplu, v teplých dusných miestnostiach. Zimnica alebo teplo bez smädu so suchými ústami. Zlepšenie: studenými obkladmi, odkrývaním, studeným čerstvým vzduchom.
  • Bolesti zubov- sťahujúce sa bolesti zubov alebo pulzovanie, deti plačú. Bolesti sa zhoršujú večer, pitím teplých nápojov, teplými obkladmi. Úľavu od bolestí prináša vťahovanie studeného vzduchu, studené jedlá alebo nápoje.
  • Alergie a nádchy-  senná nádcha hlavne v jari a na jeseň. Tečúci, nedráždivý výtok z nosa a očí. Neznesiteľné svrbenie a slzenie z očí, zlepšené studenými obkladmi. Alergická nádcha sa zhoršuje na čerstvom vzduchu, horúcim jedlom. Zlepšenie v klimatizácii. Počas nádchy strata chuti a čuchu.
  • leaf
    Zápal spojiviek- začervenaná spojivka s hustým žltým alebo zeleným výtokom z vnútorného kútika oka. Zablokované a infikované slzné kanáliky, najmä u detí.
  • leaf
    Zápal stredného ucha- začína ako nachladnutie a vyvinie sa do zápalu ucha. Bolestivé zaľahnutie v ušiach až pocit, že ucho praskne, hlavne na ľavej strane.
  • leaf
    Kašeľ-produktívny kašeľ so žltým alebo zeleným hlienom. Suchý kašeľ večer a vlhký ráno, ráno vykašliava. Bolesť na hrudníku pri kašli. Zhoršenie: večer alebo v noci v posteli, ľahom a v zafajčených miestnostiach. Zlepšenie: na čerstvom vzduchu, sedením alebo ľahom na vankúšoch.
  • leaf
    Zápal močového mechúra- pri náhlom a silnom nútení na močenie. Bolesť sa zväčšuje, ak odkladá močenie. Nútenie na močenie už s objavením sa prvej kvapky v močovom mechúry. Bolesť je nepravidelná, prichádza v záchvatoch. Moč je krvavá, hlienovitá. Zápal môže začať pri nachladení, studeným, vlhkým počasím alebo navlhnutím nôh.

Prípad z praxe- 11 ročné dieťa, trpí nočným pomočovaním

Na konzultáciu prichádza svetlovlasé dievčatko s babkou. Jej problémom je nočné pomočovanie, ktoré začalo asi pred rokom a pol. V noci spí tak tvrdo, že necíti nutkanie na močenie. Trpí aj zápalmi ucha a častou nádchou. Počas nádchy jej z nosa tečú žlto- zelené hlieny. 

Problémy s pomočovaním začali, keď jej spolužiačka začala rozkazovať. Zo začiatku ju mala rada, no neskôr sa jej začala báť. Bola agresívna a neustále jej diktovala s kým sa môže kamarátiť a s kým nie. Raz sa spolu pohádali a ju veľmi rozbolelo brucho. Kamarátka po nej kričala, ale ona bola ticho, bála sa ozvať. Má veľa strachov. Bojí sa krvi a zubárov, ale aj hadov, pavúkov a výťahov, že sa tam zasekne a nedostane sa von. Raz bola s tetou na krčnom, kvôli bolesti ucha a pýtala sa tety, čo jej tam budú robiť. Teta jej zo srandy povedala, že jej prevŕtajú ucho z jednej strany na druhú, zľakla sa až tak veľmi, že odpadla. Chutia jej sladkosti a rezance s tvarohom. Rozpráva potichu, hanbí sa a stále hľadá oporu u babky. Je veľmi citlivá a neistá a keď mamka na ňu kričí, rozplače sa.

Dievčatku som odporučila homeopatikum Pulsatilla.

Kontrola

Týždeň po homeopatiku sa ešte pomočila a tak sme opakovali dávku Pulsatilly. Nastalo výrazné zlepšenie, dievčatko sa prestalo pomočovať, už sa samo zobudí, keď cíti, že jej treba na záchod. Už lepšie znáša aj krik od mamky, nedotýka sa jej to až tak veľmi a zmiernil sa plač.

Tento popis slúži na všeobecnú informáciu o uvedených homeopatikách a ich bežnom využití v homeopatii. Sám o sebe nie  je návodom na samoliečbu. Bližšie pozri článok o hraniciach homeopatickej samoliečby.

Tieto informácie nenahrádzajú lekársku starostlivosť. Pri zdravotných ťažkostiach sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.