Autorka: Ing. Jana Svobodová
V posledných rokoch sa pomerne často vyskytuje ochorenie, ktoré nesie názov syndróm karpálneho tunela. Ide o chorobu, ktorá sa prejavuje najmä u ľudí, ktorí často pracujú s počítačom, respektíve pri svojej práci často používajú zápästia.
Karpálny tunel je malá štrbina, ktorá sa nachádza v oblasti zápästia rúk. V jej blízkosti je zápästný väz a zápästné kostičky. Cez karpálny tunel vedú šľachy, pomocou ktorých môžeme ohýbať prsty na rukách.
Syndróm karpálneho tunela spôsobuje zhoršenie stavu šliach a tým pádom aj náročnejší pohyb prstov na ruke. Syndróm karpálneho tunela sprevádzajú bolesti a opuchy.
Príčiny vzniku karpálneho tunela
Hlavnou príčinou vzniku syndrómu karpálneho tunela je preťažovanie zápästia. Ak je vystavené prílišnému tlaku, prípadne častému ohýbaniu či iným druhom preťažovania, dochádza postupne k tvorbe ťažkostí a bolestiam pri ohýbaní zápästia a prstov.
Syndrómom karpálneho tunela trpia najviac ľudia, ktorí pracujú s počítačom. Ďalej sa objavuje aj u umelcov, ktorí hrajú na najrôznejšie hudobné nástroje, prípadne aj u športovcov. Syndróm karpálneho tunela býva niekedy označovaný ako choroba z povolania. V Slovenskej republike ním podľa odhadov trpí niekoľko desiatok tisíc ľudí.
Príčiny vzniku syndrómu karpálneho tunela možno ale hľadať aj v prekonaných úrazoch a poraneniach, ktoré nie sú dobre vyliečené. Jedná sa napríklad o prekonaný zápal väzov, zlomeniny a pod.
Hlavné príznaky syndrómu karpálneho tunela
- Bolesť svalstva v oblasti rúk
- Opuchnuté zápästia a prsty
- Stuhnuté zápästia
- Ťažký pohyb prstov a ruky
- Mravčenie v oblasti končatiny
Syndróm karpálneho tunela môže byť v pokročilejšej fáze veľmi bolestivý. Nepríjemné je to, že bolesť zápästia cítite hlavne v čase odpočinku, teda najmä v nočných hodinách.
Príznakom je tiež
svalová stuhnutosť. Mnohí ľudia, ktorí trpia syndrómom karpálneho tunela, majú problém vôbec niečo udržať pevne v ruke. Problémy spôsobuje aj opuch zápästia, s ktorým potom nemožno dostatočne ohýbať.
Z homeopatie pri liečbe karpálneho tunela, je možné súčasne s rehabilitáciou, používať niektoré homeopatiká.
O ich výbere rozhodne homeopat na základe komplexného homeopatického pohovoru a vyšetrenia. Homeopat sa pýta klienta na príznaky, hodnotí jeho fyzicky a emocionálny stav. Pomocou týchto stôp určí individuálnu liečbu klienta a na základe princípu podobnosti homeopatiká stimulujú samoliečivé schopnosti organizmu.
Najčastejšie používané homeopatiká pri syndróme karpálneho tunela
Niektoré typické homeopatiká pre syndróm karpálneho tunela sú Apis mellifica, Arnica montana, Calcarea fluorica, Causticum, Hypericum perforatum, Ruta graveolens a Rhus toxicodendron.
- SYMPTÓMY: Neexistuje typ, ktorý by bol špeciálne citlivý voči Apis MELLIFICA. Indikáciou k jeho podaniu sú všetky prudko nastupujúcej opuchy, ktoré vykazujú reakčnú modalitu lieku, teda: pichľavá, pálivá bolesť, zlepšenie studeným, zhoršenie teplým, v prípade, že je prítomná zvýšená teplota: absencia smädu, suchá a teplá koža sa strieda s potením.
- ZHORŠENIE: tlakom, dotykom, teplom.
- ZLEPŠENIE: studeným obkladom, studeným obkladom.
- DÁVKOVANIE: Jej pôsobenie nastupuje rýchlo, ale má krátke trvanie. Pri liečbe karpálneho tunela sa používa najmä v akútnych stavoch a to aj v noci v častých intervaloch, keď sa pacient prebudí na bolesť.
- Otraz mozgu Arnica + Hypericum
- PÔSOBENIE: Pocity ubolenia a schvátenia podobné tým, ktoré nastávajú po fyzickom prepracovaní
- SYMPTÓMY: Pocity svalovej únavy, bolesti a celého tela. Problémy sú zhoršené najmenšom dotykom či pohybom, určitú úľavu prinášajú teplé obklady a odpočinok. Pocit pomliaždenia v celom tele alebo v poranenej časti ,liek mierni následky nadmernej svalovej námahy
- CHARAKTERISTIKA: Pacient tvrdí, že mu nič nie je. Veľký strach z dotyku, alebo úderu, keď sa k nemu niekto priblíži. Dokonca aj posteľ sa zdá byť tvrdá.
- ZHORŠENIE: otrasmi, pohybom, tlakom a dotykom. Chladom, alebo následkom chladného a vlhkého počasia.
- ZLEPŠENIE: pokoj
- CHARAKTERISTIKA A PÔSOBENIE: Je to Schuslerova „kostná soľ“. Pôsobí na kostný metabolizmus. Dospelí ľudia typu Calc.f. majú plachý,nerozhodný a nedôverčivý charakter, strach z chudoby. Účinný liek pri ochorení kostí, šliach, väzov, spojivového tkaniva.
- Je to chronický liek k akútnej Rute pri ochoreniach šliach, kĺbov. Keď máme pacienta s karpálnym tunelom alebo slabosťou kĺbov, u ktorého Ruta pôsobí len čiastočne, Calc.f. pomôže.
- ZHORŠENIE: na začiatku pohybu. Zmenou počasia, chladom, vlhkom a prievanom.
- ZLEPŠENIE: pokračujúcim pohybom, trením, teplým obkladom
- CHARAKTERISTIKA: liek pre osoby tmavovlasé s tuhým väzivom, slabé, psorické, s nápadne popolavou pleťou. Citlivý na nespravodlivosť. Musia sa stále pohybovať, ale pohyb im neprináša úľavu. Žiadna pokrývka im nie je dosť teplá, ale teplo nezlepšuje.
- INDIKÁCIE: paralýzy, porucha pohybovej koordinácie. Stuhnuté, bolestivé kĺby. Sťahovavé kŕče. "Pisárske kŕče". Výborný liek na liečbu karpálneho tunela.
- ZHORŠENIE: Suchým chladom, vetrom. Večer a k ránu medzi 3 a 4 hodinou. Námahou. Zmenou počasie. Cestovaním.
- ZLEPŠENIE: vlhké, mokré počasie, teplý vzduch
- Hypericum podporuje regeneráciu poškodených tkanív a tým urýchľuje hojenie.
- PÔSOBENIE: Je to liek nervových zakončení a traumatizmov cerebro-spinálneho systému.
- CHARAKTERISTIKA: Neznesiteľná, trhavá, bodavá bolesť, necitlivosť. Vystreľujúce bolesti, brnenie a pálenie. Ostrá vystreľujúca bolesť vzniká aj pri dvíhaní ťažkých predmetov.
- ZHORŠENIE: Chladom, dotykom, kontaktom a otrasmi.
- ZLEPŠENIE: trením.
- SYMPTÓMY: Trhavé, prenikavé, štípavé bolesti v svaloch a kostiach, ktoré sa pomalým pohybom zlepšujú. Stuhnutosť kĺbov, opuchy, bolesť. Otupený, vyčerpaný a úzkostlivý pacient. Túži po samote.
- ZLEPŠENIE: pohybom, zmenou polohy, teplom a teplými obkladmi, teplým a suchým počasím.
- ZHORŠENIE: chladom, vlhkosťou, vlhkou zimou, kontaktom s niečím mokrým, pred búrkou, pokojom a nehybnosťou, na začiatku pohybu a nadmernou únavou. Zhoršenie v noci.
Tieto faktory zhoršenia sú natoľko dôležité, že sa samy o sebe môžu stať možným dôvodom pre indikáciu lieku.
- POCITY: Pocit bolestivé kĺbové stuhnutosti, ktoré sa uľaví pohybom. Bolesť trvá na začiatku pohybu, potom sa stráca akoby rozcvičením a opäť sa objavuje pri únave. Zlepšenie teplom a zhoršenie vlhkosťou
- PRÍČINY: Prepätie, podvrtnutie.
- CHARAKTERISTIKA: V prvom rade má vplyv na spojivového tkaniva, šľachy, chrupavky.
- Je to liek na syndróm karpálneho tunela, z nadmerného preťažovania zápästia a kĺbov. Má veľkú afinitu k zápästiam. Ak je zápästie slabé a tuhne, alebo vypadáva, premýšľame o Rute.
- SYMPTÓMY: Nespokojný sám so sebou a s ostatnými, podozrievavý pacient. Stavy sprevádzaný nepokojom, bolestivosťou, zápalové bolesti. Rozmazané videnie, slzenie, svrbenie vnútorného kútika oka. Konštantná potreba močiť. Pocit pomliaždenie celého tela ako po páde, výraznejšie na úrovni končatín a kĺbov.
Šľachy sú boľavé, akoby pomliaždené. Veľká stuhnutosť. Ruta má chronickú slabosť a zápal zápästia
- ZHORŠENIE: Chladom, námahou (preťažením), poležiačky, pri menštruácii, zle stráviteľným jedlom, vlhkú zimou, odpočinkom.
- ZLEPŠENIE: Pokiaľ si ľahne na chrbát, trením, škrabaním, pohybom (ako Rhus tox.).
- INDIKÁCIE: Reumatizmus, fraktúry kostí, bolesti zápästia, únava očí, rektálna prolaps. Hernia šľachovej pošvy (gangliá). Únava, traumatismy väzov a okostice: vyvrtnutia, lumbago po opakovanej námahe (Arnica, Rhus tox.). Vyvrtnutia zápästia - zápästné cysty.