Tráviace problémy sú jedny z najčastejších problémov, ktoré môžu postihnúť nášho štvornohého miláčika. Okrem vyhľadania veterinárnej pomoci, nám dobre poslúži aj homeopatia a naše citlivé pozorovanie zvieraťa, ktoré indikuje čo najpresnejšie homeopatikum a tým aj rýchle zotavenie sa.
Problémy s trávením sa u psa prejavujú najmä zvracaním, neprijímaním potravy, hnačkou, alebo naopak zápchou a celkovou malátnosťou. Z príčin, ktoré spôsobujú závažné zdravotné problémy, sem patria vírusy, baktérie, parazitózy, genetické predispozície, alergické ochorenia a veľmi často chyby v kŕmení. Na problémy so žalúdkom nás psík najčastejšie upozorní požieraním trávy. Potrebuje si zmeniť kyslosť žalúdka, alebo má v ňom niečo nestráviteľné, čo potrebuje dostať von. Trávou si obalí nestráviteľné kúsky a potom ich vyvrhne. Ak má pes problémy s trávením, 24 hodín by okrem tekutín nemal nič dostať.
Najčastejšími príznakmi a prejavmi problémov v črevách je mohutné škŕkanie - je to predzvesť hnačky. Akútna hnačka patrí k častým problémom psov. Spravidla ju sprevádza rýchly nástup. Dlhotrvajúca hnačka, najmä u starších psov by sa nemala podceňovať. Psa dehydruje a zaťažuje jeho organizmus, preto je nutné nasadiť infúznu liečbu a absolvovať ďalšie vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť ochorenia ako chronické zlyhanie obličiek, pankreatitída, ochorenia pečene či rôzne nádorové ochorenia.
Možné príčiny hnačky
Prvá pomoc pri neinfekčnej hnačke
Pri dietetických hnačkách, ak nie je pes apatický, má zachovanú chuť do žrania, bez teploty a často nevracia nasadíme psovi jeden deň hladovku. Netreba zabudnúť na to, aby mal pes stály prístup k vode. Na druhý deň môžeme psovi podať ryžový odvar (chráni sliznicu čreva) a aj samotnú ryžu. Vhodné sú taktiež probiotické prípravky - buď vo forme pást alebo práškov. Tieto prípravky obsahujú probiotické kultúry, ktoré napomáhajú osídliť tráviaci trakt mikroorganizmami. Niektoré z nich obsahujú aj látky, ktoré chránia sliznicu čreva, podporujú jej regeneráciu a zastavujú hnačku. Ak nastane zlepšenie, postupne do ryže pridávame kuracie mäso a zeleninu.
TIP
Psíkom môžeme pomôcť aj podávaním homeopatík. Pri voľbe homeopatík si treba všímať konzistenciu, farbu a zápach stolice.