Mnohí z nás vnímame chirurgické zákroky ako niečo, čo je potrebné, no malo by byť použité iba v nevyhnutných prípadoch. To však neznamená, že chirurgia nemá svoje miesto v prípadoch rôznych deformácií, zranení a jednoznačne v prípade život ohrozujúcich situácií. Aj v prípade chirurgických zákrokov vie homeopatia vie veľakrát naštartovať liečebný proces. Kombináciou oboch prístupov sa dá dosiahnuť veľmi pekná pomoc na ceste za zdravím.
Často používané homeopatiká pred operáciou
- ARNICA - Užíva sa hodinu až dve pred operačným zákrokom. Pomáha znížiť opuch a zabraňuje tvorbe podliatin. Zmierňuje bolestivosť. Urýchľuje proces hojenia.
- ACONITUM - Veľký strach z operácie až stav paniky a šoku. Strach, že zomrú. Ďalšími vlastnosťami Aconitu sú citlivosť na svetlo a hluk, sucho v ústach a smäd.
Často používané homeopatiká po operačnom zákroku
- ARNICA - Užíva sa opäť po operačnom zákroku. Pomáha znížiť opuch a zabraňuje tvorbe podliatin. Urýchľuje proces hojenia. Dávkovanie závisí od rozsahu a bolestivosti operácie.
- BELLIS PERENIS - Pôsobí hlbšie ako Arnica a často sa používa pri operáciách v brušnej dutine alebo v oblasti panvy či prsníkov. Používa sa tiež v prípade, že Arnica nebola účinná.
- CALENDULA - Používa sa na povrchové rany, ktoré sa ťažko hoja alebo na operačné rany alebo keď hrozí tvorba hnisu. Môže sa aplikovať zvonku alebo perorálne.
- STAPHYSAGRIA - Homeopatikum, ktoré je často indikované v prípade veľmi bolestivých rán citlivých na dotyk, najmä ak je prítomný pocit rozhorčenia alebo poníženia z operácie. Postihnutý vníma hrubosť okolia viac než zvyčajne. Je to homeopatikum, ktoré je používané často pri gynekologických a zubných zákrokoch.
- PLANTAGO - Má veľký vzťah k ranám, ktoré sa začínajú komplikovať zápalom. Často používané pri zubných zákrokoch.
- SILICEA - Používa sa v prípade rán, ktoré sa dlho nehoja, alebo začínajú tieto dlho sa hojace rany hnisať. Hnis je žltý.
- HYPERICUM PERFOLIATUM - Pooperačné bolesti pozdĺž nervov. Neuralgická bolesť po zubnom zákroku.
- PHOSPHORUS - Jedno z homeopatík, ktoré sa používajú pri problémoch po anestéze. Symptómy môžu zahŕňať dezorientáciu, slabosť, nevoľnosť a vracanie. Ide o osobu s veľkým smädom, ale po napití sa nápoj vyvracia.
Dávkovanie
Dávkovanie homeopatík je individuálne a podľa potreby. Pre zjednodušenie je možné použiť schému: 3 globulky pred zákrokom a 3 globulky po zákroku. Výber správnej potencie (riedenia) je pri homeopatikách taktiež dôležitý.
Treba však poznamenať, že homeopatia pristupuje ku každému klientovi individualizovane a je dôležité najmä po operačnom zákroku, aby sa správne homeopatikum vybralo na základe celkového obrazu stavu (telesného, duševného a emocionálneho), nie iba na základe fyzických príznakov. Viac o hraniciach samoliečby sa dočítate v tomto článku.
Ak homeopatická samoliečba neprináša požadovaný efekt, je potrebné kontaktovať skúseného homeopata, ktorý dokáže symptómy lepšie posúdiť a nájsť vhodnejšie a presnejšie homeopatikum. V prípade, že zdravotný problém pretrváva alebo sa časom zhoršuje, je potrebné konzultovať lekára.